THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Můj první kontakt s těmito bažinatými finskými mystiky se udál před drahnou dobou na jednom festivalu v Estonsku. Kluci z DARK BUDHA RISING v nějakém zapadlém krámku nakoupili vinyly několika hodně obskurních pravověrných českých bigbítů, o kterých vůbec netuším, jak se mohly do Tallinnu dostat. Oni se z toho hodně moc radovali a já se hodně moc podivoval.
Jejich tvorba se dá označit jako antibigbítová. Aktuální album má jen dvě, zato téměř více jak dvacetiminutové skladby, které se pohybují v hypnotických tempech sludge-metalových rašelinišť. Oproti minulosti je materiál rozvážnější a chce se říci i hodnější, ale o poznání více mazlavější. „Inversum“ je vazké, velmi pomalu plynoucí a psychedelické. Repetitivnost vás nemilosrdně nahání do astrálních sfér. A to je vlastně i hlavní nosné téma alba, dvě skladby, dva vesmíry, dvě různé perspektivy.
Umění zaplétat ambientní mlhy a funerálně rozpité riffy do téměř náboženských drone-doomových tapiserií se jim tu daří asi nejlépe v jejich historii. Nahrávka je sevřenější a méně syrová, než tvorba předchozí a vlastně také první, kterou vydává Neurot Records. Tam se kluci dostali díky Scottu Kellymu, který prý jeden čas poslouchal stále dokola jejich dřívější desku „Ritual IX“. Pro milovníky extrémních doomových podivuhodností je toto album povinnost.
8 / 10
Inversum (2015)
Live At Roadburn (Live) (2014)
Dakhmandal (2014)
Abyssolute Transfinite (2011)
Entheomorphosis (2009)
Ritual IX (2008)
I (2007)
Vydáno: 2015
Vydavatel: Neurot Recordings
Stopáž: 47:27
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.